Klavírny koncert a kurzy Matyáša Nováka

06.10.2023

V pondelok 2. októbra 2023 sa v Lipanoch uskutočnil koncert vynikajúceho mladého českého klaviristu, Matyáša Nováka, na ktorom sa zúčastnilo aj niekoľko našich študentov a pedagógov. Matyáš predviedol sériu nádherných skladieb romantizmu od autorov ako Chopin, Liszt, Smetana, Bella... V utorok 3. októbra sa pod Matyášovým vedením uskutočnili klavírne kurzy spojené s prednáškou, ako čo najefektívnejšie cvičiť a pripravovať sa na vystúpenia a súťaže.
Koncert aj prednáška boli veľmi inšpirujúce. Ďakujeme, Matyáš!
Matyáš Novák začal hrať na klavíri v piatich rokoch. Je absolventom známej klavírnej akadémie Incontri col Maestro v talianskej Imole v triede prof. Borisa Petrushanského. V súčasnej dobe študuje na Hudobnej akadémii múzických umení v triede prof. Ivana Klánskeho.
V roku 2018 získal 2. cenu a Steinway Prize na Medzinárodnej súťaži Eduarda Griega v nórskom Bergene, v roku 2022 sa stal jedným z desiatich semifinalistov Medzinárodnej súťaže Franza Liszta v Utrechte, zároveň obdržal diplom finalistu na súťaži Paloma O'Shea Santander International Piano Cempetition v španielskom Santanderu.